Když se v dubnu tohoto roku poprvé objevily zkazky o tom, že by mělo dojít k finanční injekci do waleského klubu ze strany malajského vlastníka, fandové byli nadšeni.
Jen ale do té doby, než se objevily informace podrobnější, popisující změnu tradičního znaku "Bluebirds" a barev klubu. Tyto změny byly později potvrzeny na setkání fanoušků s šéfem exekutivy klubu Alanem Whiteleyem.
Byly představeny návrhy Vincenta Tana (majitele klubu) týkající se investic ve formě úprav stadionu, tréninkového zázemí a hlavně financí na provoz a posily klubu, což by vypadalo velmi dobře, kdyby nenásledovalo příslovečné "ALE". Cenou za tyto investice totiž měla být změna tradičních barev jak dresů, tak i znaku klubu. Bluebirds by už nadále nenosili modrou, nýbrž červeno-černo-červenou kombinaci dresů, a na klubovém znaku by měl být nově drak. Tyto změny měly reprezentovat spojení Waleské a Malajské kultury a také větších komerčních možností směrem na Východ.
Starý a nový znak Cardiff City + nová sada dresů...
Není divu, že se poté fanouškovská základna rozdělila na dva tábory. "Pochopitelně bychom byli rádi za investice do klubu, ale osobně jsem zklamaný z podmínek. Myslím si, že těmito změnami klub přijde o část své duše a historie," komentoval návrhy Tim Hartley z oficiální fanouškovské skupiny Cardiff City Supoporters' Trust.
Podobným způsobem reagoval také druhý tábor fanoušků - Supporters club, který považoval změnu barev i znaku za překročení určité hranice.
Objevily se však i opačné názory, které naznačovaly, že bez finanční pomoci by klub nemusel přežít, naopak pomocí těchto investic a podpory, by mohlo jméno klubu dosáhnout mnohem dále, a tím přinést další finance díky televizním právům, zvýšenému zájmu o sponzoring a podobně. Válka mezi fanoušky tak byla na světě.
"Myslím, že spousta lidí rychle zapomněla, že klub měsíčně prodělává a vzhledem k omezeným financím plynoucím ze sponzoringu by mohl dopadnout jako Portsmouth, který v době kdy nás porazil ve finále poháru byl mnohem větším klubem a hrozila mu likvidace, kterou nakonec stěží zažehnal a hraje League 1. Já osobně budu dál chodit podporovat naše hráče jako držitel permanentky," napsal v jedné z diskuzí fanoušek MG.
„S Cardiffem jsem již mnohé zažil, obětoval jsem mu svůj život a tetování na mém těle jsou toho důkazem. Na fotbal budu chodit dále, protože nedokážu přestat svůj milovaný klub podporovat. Nebudu však nikdy uznávat nový znak ani barvy, ale právě proto vím, že se mnou umře skutečný Cardiff,“ říká další z fanoušků.
„Když se o změnách začalo mluvit, byli jsme všichni hodně naštvaní. Ale když slyšíte o všech těch investicích a vidíte všechny ty změny, říkáte si – lepší být rudý, než mrtvý.“ hlásá další názor na diskuzích, kde se však najdou i radikální názory.
„Už nikdy na stadion nepůjdu. Prodali jsme svou minulost a hrdost a ještě to schováváme za Waleského draka. Jsem z toho velmi smutný, jako by má duše umřela,“ hlásá další z komentářů.
T!P - Bojkot fanúšikov z Prešova
Ať je to jak chce, tak Cardiff přišel o svou tradiční tvář. Ale možná to bude zapomenuto dříve, než se může zdát, vždyť návštěvnost oproti minulému roku zůstala stejná. Na oba prozatímní domácí zápasy přišlo vždy přes 21 tisíc diváků, podobně jako v minulé sezóně...
|
Sledovat @supporters_cz