Dnes si povíme něco málo o historii nenávisti mezi AS Řím a Laziem.
Na začátku šedesátých let minulého století došlo v Itálii k výraznému snížení cen vstupenek na fotbalová utkání. To přilákalo zájem především u mladých osob z dělnické třídy. A zatímco starší generace stále navštěvovala fotbal v oblecích, mládež na tribunách byla oděná spíše do vojenského stylu - outfity s motivem kamufláží, těžké boty a oblečení s politickými symboly, jako byly svazek prutů a sekyra, rudá hvězda či znak anarchie.
Politická otevřenost se začala projevovat i mezi hráči. Mnoho z nich se začalo otevřeně hlásit k různým politickým směrům - za zmínku zde stojí například druholigový hráč Paolo Sollier, který vždy před zápasem zvedal pěst na podporu marxistické strany a hvězdy Lazia Luciano Re Cecconi a Luigi Martini, kteří během zápasů měli přívěsky s fašistickými symboly. V řadách městského rivala Lazia, AS Řím, se pak nejvíce podporoval komunismus. To znamenalo, že utkání AS - Lazio se v 70. letech stalo nejzajímavějším utkáním v Itálii.
Nejvíce politicky se v té době angažovaly skupiny Fedayn z AS a Vikings z Lazia. Oba tábory byly také známé pro užívání drog, což šlo poznat z chorálů, zde je například přeložen jeden od Lazia: “Pondělí začneme s LSD, středa amfetamin, děláme problémy a můžeme se sjet kdy chceme, ale co je opravdu zvláštní je, že Lazio hraje Sérii B.”
Ani přes společnou zálibu si však oba tábory k sobě cestu nenašly, a rivalita se stala věčnou po vzájemném derby v říjnu 1979, kdy osmnáctiletý fanoušek AS zabil hořící světlicí Vincenta Paparelliho, fanatika Lazia. Tehdy se začalo hovořit o italské vendettě: “Paparelli, my tě pomstíme” a politická neshoda nakonec přerostla v nenávist na život a na smrt.
Tyto články vycházejí díky vašemu zájmu o fanatickou literaturu Football Factory. Tištěný Zin Football Factory si můžete KOUPIT ZDE
Autor: hs
|
Sledovat @supporters_cz