Policie na ostrově Brač poblíž Splitu vyšetřuje loupežné přepadení mladého páru, který byl donucen útočníky na skútrech zastavit auto na silnici nedaleko turistického letoviska Milna. Poté, co mladíkovi zcizili pod pohrůžkou zabití tričko se symboly konkurenčního fotbalového chorvatského klubu, také páru částečně poničili vozidlo. V okolí Splitu a přilehlých turisticky oblíbených ostrovech to zdaleka není ojedinělý případ.
Již v červnu 2019 řešila policie také na ostrově Brač napadení sezonních pracovníků v jednom z místních barů. Důvod? Jednalo se o mladé studenty ze Srbska. Podle policie byl útok předem naplánován a v reakci na událost, která opět otevřela krvavé rány z občanské války z devadesátých let, vedení ostrova zakázalo loňský ročník populárního Torcida Kupu mezi jednotlivými fankluby Hajduku Split, který se měl uskutečnit právě na Brači. Po incidentu, během kterého byly napadeny i dívky, dopadla policie několik útočníků ve Splitu, kteří na ostrov připluli.
Policie již v minulosti varovala turisty mířící do vyhlášených letovisek v Dalmácii, aby v rámci vlastní bezpečnosti a minimalizování rizika napadení omezili nošení oblečení s politickým podtextem. K nejznámějšímu případu napadení českých fotbalových fanoušků v Chorvatsku byla událost z podzimu 2008, kdy ozbrojení chuligáni Dinama Záhřeb zaútočili na výpravu Sparty Praha před utkáním Poháru Uefa.
Podle chorvatských médií měl být brutální útok odplatou za sparťanskou podporu Radovana Karadžiće a Ratka Mladiće. Ozbrojené složky bosenských Srbů pod jejich vedením totiž měli na svědomí nejen mnoho životů místních muslimů, ale také Chorvatů.
Chorvatský sport provází incidenty s podobnými politickými akcemi a projevy dlouhodobě. Spousta Chorvatů se také dodnes hlásí k ultranacionálnímu revolučnímu hnutí Ustaša z první poloviny 20. století. Například v lednu 2006 byly během mezinárodního volejbalového zápasu v Chorvatsku zahrány ustašovské písně Ustasha Jasenovac a Gradiska Stara. Úředníci později připsali incident jednotlivci a policie nezasáhla.
Během přátelského utkání z téhož roku mezi Itálií a Chorvatskem se skupina asi 200 chorvatských fanoušků uspořádala do „lidské svastiky“, kde mnozí také prováděli nacistické pozdravy. O rok později způsobil zase poprask chorvatský klub NK Imotski, který v názvu sponzora vyobrazil písmeno U ustašovským písmem.
V listopadu 2007 nechala Torcida Split vyrobit trička s nápisem Hajduk Jugend. Torcida spojení s nacismem odmítla. Několikrát se nacionalistické nálady vzbouřily i v samotných chorvatských reprezentantech.
Například v roce 2013 slavil postup na světový šampionát v Brazílii stoper Josip Simunic zdviženou pravicí a ustašovským pokřikem „za vlast připraveni“, který byl kdysi používán ve fašistickém Chorvatsku. FIFA mu za to vyměřila desetizápasový distanc a finanční postih.
Vítězství ve vyřazovacích bojích světového šampionátu 2018 chorvatští fotbalisté rovněž náležitě oslavili. Oslavy totiž doprovázeli i písněmi, které přitom u některých pamětníků nedávné historie, zejména těch ze Srbska, vzbudily negativní ohlasy.
Například v hráči zpívané písní zpěváka Marka Perkoviče Thompsona, Bojna Čavoglave, nechybí vyhrůžka Srbům, které údajně dožene chorvatská ruka spravedlnosti i v jejich vlasti. Bez negativních konotací však nebyla ani další hráči zpívaná Thompsonova písnička Lijepa li si, opěvující krásy Chorvatska.
V jednom z veršů totiž zpěvák velebí půvaby Herceg-Bosny, tedy zejména Chorvaty osídlené části Bosny a Hercegoviny. Toto jméno za tamní občanské války dostala mezinárodně neuznaná republika bosenských Chorvatů, jejíž některé představitele odsoudil Haagský tribunál za válečné zločiny.
Autor: DD & TomášO
|
Sledovat @supporters_cz