Univerzita v Hradci Králové připravuje pro sportovní funkcionáře a zástupce fanklubů speciální kurzy, které absolventy mají naučit předcházet a zvládat divácké násilí na fotbalových stadionech. S informací přišel portál iDnes.cz. Níže vám přinášíme zkrácenou verzi.
Kurz nabídne teorii i praxi konfliktních situací
Do kurzu se bude moct přihlásit každý. Ocení ho však hlavně sportovní kluby, které už nyní mají často ve svých řadách člověka, jenž má vztahy s fanoušky na starosti. Kurz bude otevřen v momentě, kdy o něj bude dostatečný zájem.
"Klubům chceme kurz nabídnout už teď v lednu," prozrazuje autor projektu Josef Kasal, jemuž tento měsíc vyjde publikace nazvaná Kultura a fotbalové násilí.
Seminář ukáže, proč vybuchne násilí
Posluchači se během cyklu přednášek dozvědí, jak komunikovat s fanoušky, naučí se základy práce s rizikovými skupinami mládeže, čekají je i praktická komunikační cvičení.
"Ta budou vycházet z přístupu zaměřeného na člověka, což je taková terapeutická metoda rozhovoru a komunikace s lidmi na základě empatie," vysvětluje Kasal.
Seminář by měl dál naučit, jak se pořadatelé mají chovat, aby si získali autoritu, jak a proč dochází k výbuchu násilí, a posluchači se také dozvědí, o jakou společnost a síť vztahů mezi fanoušky vlastně jde.
"Vyškolený expert bude styčným důstojníkem, který pomůže nastavit přiměřenou úroveň chování na stadionech," doplňuje proděkan pro studijní záležitosti hradecké univerzity Václav Víška.
Odborník se inspiroval u Němců a Britů
"Jde nám především o výměnu zkušeností a vzájemnou diskusi," upozorňuje Kasal. Pokud by vše šlo podle plánu, do kurzu by se časem pravidelně hlásili činovníci klubů, pořadatelská služba i vůdci fanklubů.
Inspiraci nacházejí hradečtí akademici hlavně v Německu a Velké Británii, kde mají s prací s fanoušky díky mnoha takzvaným "fan projektům", které se zde prosadily už v 90. letech, bohaté zkušenosti.
Ve fotbalových velmocích je už takřka zvykem, že na vyšší úrovni mají v každém klubu člověka - často vyškoleného sociálního pracovníka či pedagoga - který má vše kolem práce s fanoušky na starosti. Jsou placeni klubem nebo městem a nepokojům se snaží zabránit.
"Mají na starosti koordinaci mezi fanoušky, policií, klubem, městem a dalšími aktéry. Funguje to dobře," popisuje Kasal. Ve sportovním světě se pro tuto pozici vžil termín "supporter liaison officer" a u nás už takto vyškolený specialista pracuje například ve fotbalovém klubu v Liberci. V Česku však patří k výjimkám, přestože o kurz už dříve projevila zájem i fotbalová asociace.
Kluby by se chtěly zbavit výtržníků
Kluby by takového experta uvítaly. "Jsem pro, abychom se přibližovali anglickému modelu. Avšak důležitá je i finanční stránka věci. Takoví lidé musejí být placení klubem, musíme si je vychovat, dát jim prostor konat tak, aby se vymýtilo chuligánství, výtržnictví a další nešvary," uvažuje sekretář FC Hradce Králové Martin Černík.
"Vše, co přispěje k uklidnění a vyšší bezpečnosti, je přínosem," říká šéf hokejového Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.
Fotbal trápí potíže s neposlušnými fandy nejvíc. Zápasy často narušují výtržnictvím lidé, kteří do kotle ani nepatří, a natropí starosti pořadatelům dělbuchy a další pyrotechnikou.
"To bohužel bývají lidé, kteří se vloudí do jinak dobrého fanouškového jádra," soudí Černík.
Aleš Kmoníček se s podobnými problémy ve své sportovně-manažerské kariéře setkal málokdy. Nejhorší zkušenost si prožil až minulý týden právě proti Kometě.
Článek je krácen, celý si jej můžete přečíst zde.
Autor: Mara
|
Sledovat @supporters_cz