Do světových kin má v květnu vstoupit kontroverzní ruský film „Zápas“, který se zabývá výjimečným fotbalovým zápasem za dob okupace Sovětského svazu Německem ve 2. světové válce. Obavy ukrajinských cenzorů z protiněmeckých nálad před nastávajícím evropským svátkem fotbalu vedly dokonce k zákazu promítání tohoto filmu na ukrajinské půdě.
O co tehdy vlastně šlo? Píše se srpen 1942 a Kyjev, okupovaný německými vojáky, vzývá nové hrdiny. Podle legendy hráči Dynama statečně bojovali proti německým invazním vojskům, ale nakonec zůstali v obklíčení. Milovali fotbal do takové míry, že nedokázali tu krásnou hru přestat hrát ani v nacisty okupovaném městě.
Všech jedenáct pracovalo ve stejné továrně a hrát chodilo, kdykoli to jen bylo možné. A hráli tak dobře, že při pohledu na jejich umění ostatní dělníci z továrny úplně zapomínali na válku, a dokonce i Němci jim museli tleskat. Okupanty jejich výkony nadchly natolik, že jim poskytli místo, kde by mohli hrát, a nakonec i tým, proti němuž by nastoupili.
V den zápasu bylo na stadionu víc Ukrajinců než Němců. Vládla tam slavnostní atmosféra a Start, jak hráči Dynama své mužstvo pro tu příležitost nazvali, snadno zvítězil. Němci z toho byli velmi nešťastní a požádali o odvetu. Zároveň také varovali hráče Startu, že si sice vedli velice dobře, ale neměli by zapomínat, kdo je ve městě pánem, a že to nedopadne dobře, když opět vyhrají.
Odvetný zápas se hrál hned den poté. Tentokrát hráli Němci hodně nečistě a často faulovali. Rozhodčí jejich zákroky záměrně přehlížel. Ukrajinští hráči se však nenechali zastrašit. Přestože byli vyhladovělí a na pokraji vyčerpání, hráli ještě lépe než obvykle a zvítězili 4:2. Sotva odpískal rozhodčí konec utkání, začali diváci mohutně jásat.
Když hráči opouštěli hrací plochu, místní policie je zatkla, naložila do čekajícího nákladního automobilu, odvezla k Babímu Jaru (rokle Babí Jar – v překladu „Ženská rokle“ – dostala svůj název díky příležitostným návštěvám manželek a milenek vojáků, kteří střežili Kyjev ve slavných dobách Kyjevské Rusi; za 2. světové války se tato rokle stala místem hromadných poprav; v srpnu r. 1941 tam bylo zmasakrováno 33 771 Židů) a ještě ve fotbalových dresech zastřelila.
Historie utkání smrti však stále budí spoustu záhad a dohady odborníků na dané období se značně liší. Ale historii píší vítězové…
autor: rn
Autor: redakce
|
Sledovat @supporters_cz