Používání pyra, financování i problémy a chuligánské aktivity Kohorty
Financování aktivit
Fanoušci Kohorty jsou zcela nezávislí na pomoci klubu ve financování svých ultra aktivit. Vypomáhají si prodejem vlastních suvenýrů, oblečení, na každém domácím zápase pak „vybírají do kasičky“, ale také oslovují místní businessmany. Nedílnou součástí je také vybírání členských poplatků
Používání pyra
Používá pyrotechniky se na chorvatských stadionech stalo od roku 2006 obtížnější. Začal platit zákon, který umožňuje potrestat toho, kdo odpálí pyrotechniku až dvěma lety vězení a tučnou pokutou.
I fanoušci Osijeku tak mají problémy s policií při odpálení pyra. Vše tkví v lepší vybavenosti policistů, kteří mají kamery, fotoaparáty a točí fanoušky.
Samotný klub pak nikdy nepřikročil k žádným represím a trestům pro fanoušky za odpálení pyra!
Velké tresty i pokuty straší fanoušky Kohorty, i tak minimálně jednou za sezónu vidíme na stadionu v Osijeku velkou pyroshow.
Hooligans
Hooligans Kohorty samozřejmě nedosahují takových počtů jako hooligans Dinama či Hajduku. Po zpřísnění zákonů v roce 2006 už je i v Chorvatsku velmi těžké vyvolat šarvátku přímo na stadionu.
Největší incident za poslední léta se tak udál právě před zpřísněním zákonů v roce 2006. Do Osijeku přicestovalo záhřebské Dinamo. Fanoušci BBB pobodovali ve městě jednoho z příznivců Osijeku.
Kohorta tak v průběhu utkání opustila svůj sektor a zaútočila na fanoušky Dinama. Chuligáni Kohorty dokázali přetlačit policejní kordon a střetli se v "oldschoolové" bitce proti Dinamu. Šarvátku ukončila až speciální jednotka policie.
Chuligánské aktivity v Chorvatsku nejsou nijak velké. Neexistují zde domluvení bitky, jako je známe z našich končin (celkově se udály dvě), Chorvati preferují pouliční boje, kde používají i pyro, kameny či hole.
Momentální jedničkou v pouličních rvačkách, chcete-li na chuligánské scéně, jsou BBB z Dinama Záhřeb.
Region Slavonie
Region Slavonie je rozdělen mezi Chorvatsko a Srbsko. Přímo v Osijeku má nejvíc příznivců Kohorta, ovšem i zde, stejně jako v celé zemi, nalezneme spoustu fanoušků Dinama a Hajduku. 90% země totiž fandí právě těmto dvěma velkým klubům.
Příznivci Kohorty se snaží posilnit pozici Osijeku různými akcemi, bohužel příliš se jim to nedaří, i díky tomu, že Osijeku se v lize nedaří a spoustu let už nebyl v evropských pohárech.
Díky poloze Slavonie blízko srbských hranic najdeme v Osijeku také fanoušky Partizanu Bělehrad či Crvene Zvezdy.
Ještě nedávno byl v jedné čtvrti Osijeku dokonce oficiální fan club Crvene Zvezdy. Po ataku chuligánů Kohorty se však rozpadl. Tehdejší politické elity viděly za útokem nacionální podtext, samotní příznivci obou táborů však akci označili za čistě chuligánskou.
Fanoušci Kohorty jezdí v menších či větších počtech podporovat i chorvatskou reprezentaci.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Sledovat @supporters_cz