o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Kde podle médií řádí nejhorší fotbaloví fanoušci?

z tisku sobota, 04.02.2012 - přejít do komentářů
/titleImg/kde-podle-medii-radi-nejhorsi-fotbalovi-fanousci-/1/3856.jpg?width=570

Po tragédii v Egyptě vyšel na serveru centrum.cz článek, který popisuje nejhorší fotbalové fanoušky v Evropě, respektive na světě. Tak si to prostudujte, ať víte, jak to "doopravdy" je... Zároveň čtenáře upozorňujeme, že řádky níže mohou v lidech, znalých situace, vyvolat návaly vzteku.

Francie: PSG – Olympique Marseille
Mezi nejtvrdší fanoušky ve Francii patří příznivci Paris St. Germain, kteří se naposledy projevili v roce 2009 během nepokojů a bitek s příznivci největších nepřátel z Marseille. Obecně se pravicoví fanoušci v zemi galského kohouta vymezují především proti různým minoritám. Jeden z fanoušků PSG byl v roce 2006 zabit policistou, který se před francouzkými chuligány snažili chránit příznivce Hapoelu Tel Aviv. PSG však tvoří řadu nesourodých skupin, v roce 2010 se před zápasem s Marseille napadli fandové různých frakcí mezi sebou.

Španělsko
Podobně jako ve Francii je i ve Španělsku jedním ze zdrojů fanouškovského řádění etnická nesnášenlivost, k níž ovšem Španělé ještě přidávají separatistické tendence a letitou rivalitu mezi Realem Madrid a Barcelonou. Například po přestupu Luíse Figa z Barcelony do Madridu diváci zasypali při dalším vzájemném zápase hřiště sprškou nejrůznějších předmětů, včetně prasečí hlavy. Největší hrozbou jsou tradičně fanoušci Atlétiku Bilbao.

Německo
Němečtí rowdies mají za sebou bohatou historii, nicméně v současnosti je tato scéna poněkud na ústupu, respektive se ze stadionu přesunula k bitkám na odlehlých místech. Většina rivalit se odehrává mezi pravicově a levicově orientovanými radikály, jako například v případě St. Pauli (levicově orientované, mimochodem jsou partnery českých Bohemians 1905) a někdejším východoněmeckým Rostockem. Největší strach však budí ultrapravicoví fandové z Dynama Drážďany, kteří jsou pověstní po celé Evropě. Když v roce 2009 mužstvo spadlo z třetí nejvyšší soutěže, fandové na hřišti vykopali jedenáct hrobů v rozestavení, v jakém hráči soutěž hráli. Zatím posledním násilným činem německých fans byl útok na příznivce Mohuče, kterého v Kolíně strčili pod přijíždějící vlak a následně přišel o ruku.

Anglie
V Anglii je díky represivním zákonům chuligánská scéna silně omezena, a tudíž projevuje se hlavně na výjezdech svých týmů v evropských pohárech. Posledním domácím projevem fanouškovského násilí bylo řádění fandů během a po utkání anglického poháru mezi Milwallem a West Hamem v Londýně v srpnu 2009. Fanoušci několikrát vtrhli na hřiště a během pouličních bitek po zápase byl pobodán jeden muž.

Itálie
V Itálii fotbalem žije každý a podle toho také fanouškovská rivalita vypadá. Milánské derby, římská derby, souboje týmů z průmyslového severu proti jižním týmům a v neposlední řadě nenávist všech italských fandů vůči Angličanům v důsledku tragédie na Heyselově stadionu v Bruselu (kde v roce 1985 zemřely desítky fandů Juventusu), to vše dělá z italské scény jednu z nejzapálenějších v Evropě. Kromě chuligánů z Říma, Milána a Turína jsou pověstní ti z Neapole a také z Palerma. Například bitva fandů Palerma s fanoušky sousedící Catanie skončili smrtí jednoho z nich. V roztržce fandů Lazia Řím s Interem byl zase policistou zastřelen fanda Lazia.

Česko: Sparta Praha
Jedny z nejobávanějších fanoušků v tuzemsku má pražská Sparta. Jejich hlavními soupeři jsou příznivci Baníku Ostrava, ale řádění letenských chuligánů neunikly ani jiná města. Naposledy se příznivci Sparty projevili v prvním kole loňského ročníku Gambrinus ligy, když zdemolovali dva autobusy MHD v Hradci Králové.

Česko: Baník Ostrava
Tvrdé jádro příznivců má také slezský Baník Ostrava. Příznivci Baníku, hojně vyjíždějící i na venkovní zápasy, se nejvýznamněji projevují především v utkáních se Spartou. V květnu roku 2009 se obě skupiny porvaly v Čimickém parku a v listopadu 2010 bylo v Ostravě zadrženo na 300 fanoušků Sparty. Naposledy se příznivci Baníku projevili po loňském utkání v Příbrami, když zničili vybavení spoje českých drah.

Polsko: Wisla a Krakovia Krakov
Hodně tvrdé fanoušky mají Wisla a Krakovie Krakov. V roce 1998 při utkání proti italské Parmě hodil jeden z fandů Wisly otevřený nůž na fotbalistu Dina Baggia, který utrpěl tržnou ránu na hlavě. V roce 2007 fanoušci Wisly zabili příznivce Krakovie. Derby těchto klubů se v polské lize nazývá "Svatá válka". Po jednom z nich v roce 2006 bylo zatčeno na 230 chuligánů.

Polsko: Legia a Polonia Varšava
Jedny z nejdrsnějších fotbalových hooligans mají za svým zády kluby z Varšavy, tedy Polonie a Legie. V roce 2006 se po derby těchto klubů rozhořely bitvy fanoušků, které trvaly celou noc a při nichž se pralo na 1300 policistů s třemi tisícovkami "fanoušků". Legie Varšava byla dokonce v roce 2007 po výtržnostech fandů v utkání poháru Intertoto vyloučena na rok ze všech soutěží UEFA.

Polsko: Lech Poznaň
Nejradikálnější fanoušci v Polsku, Evropě a zřejmě i celém světě údajně pocházejí z Poznaně. Říká se, že Lechu fandí jen chuligáni. Mužstvo z jihozápadu Polska doprovází na venkovní zápasy až pět tisíc tvrdých fanoušků a doma jich je až pětkrát tolik. Jejich řádění okusila i Sparta, která s Poznaní hrála v roce 2010 předkolo Ligy mistrů.

Polsko: GKS Katowice
Přestože výspa průmyslového středu působí až ve druhé lize, fanoušci Geksu rozhodně za kolegy z Poznaně, Krakova a Varšavy nezaostávají. Vizitkou pro ně jsou především výjezdy na domácí pohárové zápasy a také výjezdy za fotbalem s družebním Baníkem.

Turecko: Istanbulské týmy
Chuligáni si na své přijdou také v Turecku, kde řádí především příznivci istanbulských klubů Galatasaray a Fenerbahce, tedy úhlavní nepřátelé z evropské a asijské části města. Například po utkání mezi Leedsem a Galatasary v semifinále poháru UEFA v roce 200 byli ubodáni dva angličtí fanoušci. Výtržnosti Turků pokračovaly i ve finále, kde narazil Galatasaray na Arsenal. Každé derby těchto soupeřů provázejí výtržnosti na obou stranách.

Srbsko: Partizan – Crvena Zvezda
Jedny z nejradikálnějších příznivců mají dva srbské kluby se sídlem v Bělehradě. Tedy Crvena Zvezda a Partizan. Společně se projevovali během balkánských válek na začátku dvadesátých let, když podporovali Srby proti Chorvatům. Ve vzájemných duelech jsou ale nesmiřitelní nepřátelé a jejich zápasy vždy provází výtržnosti a násilí.

Chorvatsko: Hajduk Split
Tvrdé fanouškovské jádro má i chorvatský Hajduk Split. Kvůli jejich řádění byl dokonce v roce 1988 tento tým, mimochodem založený v české hospodě U Fleků, vyloučen na tři roky z pohárové Evropy. V poslední době se soustřeďuje především na boje se svými rivaly z Dinama Záhřeb.

Bosna a Hercegovina
Fans řádí také v další bývalé jugolsávské republice, Bosně a Hercegovině. V roce 2011 například došlo na řádění chuligánů v Mostaru, nebo drsné události v zápase mezi Banja Lukou a Željezničarem, v němž fans po hráčích házeli kamení a vzájemně se napadali. Ostatně v Sarejuv byli při utkání Evropské ligy loni napadeni o dva funkcionáři Sparty.

Bulharsko
V Bulharsku je podobně jako v dalších postsovětských republikách násilí na fotbalových stadionech na vzestupu. Naposledy se ukázali příznivci CSKA Sofia, kteří v únoru 2011 po přerušeném zápase s Levski vtrhli do ulic, kde řádilo až do ranních hodin na 3500 fanouků, které uklidňovalo 1500 policistů.

Rusko: Spartak Moskva – CSKA Moskva
Nejdrsnější chuligány v Rusku mají moskevské kluby CSKA a Spartak, které se v posledních letech pravidleně zúčasťnují i evropských pohárů. Své místo mezi nejznámějšími chuligány si dobyli bitkami s příznivci Liverpoolu nebo Interu Milán.

Nizozemí: Ajax Amsterdam a jeho soupeři
Tradiční klub s židovskými 'kořeny' z Amsterdamu to nemá v Evropě, natož Nizozemsku jednoduché. Velkými nepokoji v hledišti končí především zápasy s pravicovým Feyenoordem Rotterdam a ADO den Haag. Kvůli hromadným bitkám nesměli fanoušci hostí na soupeřův stadion, teď je jejich účast na venkovních zápasech omezena na minimum. Ajax se naposledy vyznamenal na podzim 2011, kdy jeho fanoušek napadl brankáře Alkmaaru.

Řecko: Panathinaikos - Olympiakos
Nesmiřitelní soupeři z aténského okolí soupeří na dálku o primát největších chuligánů z týmy z Polska, Srbska, Chorvatska a Turecka. Zápasy ať už ve fotbale, basketbalu či volejbalu jsou přísně střeženy. Přesto se policii nepodařilo zabránit krvavé bitvě při zápasy ženské volejbalové poháru v roce 2008. Přímo v hledišti si oba početné tábory vyřizovaly účty, což skončilo více než stovkou zraněných.

Řecko: Aris - PAOK
Možná ještě větší grády než aténské derby nabízí soluňské derby. Nesmiřitelní chuligáni bílo-černých (PAOK) a žluto-modrých (Aris) stejně jako Atéňané vyhledávají záminku k boji, kde se dá. Své by o tom mohl vyprávět někdejší fotbalista Sparty Lumír Mistr. Těsně vedle něj prý po výhře PAOKu přistávaly kameny, které házely fanoušci Arisu na odjíždějící autobus hostí.

Asie
Také nepokoje fandů v Asii mají často etnické důvody. V ohrožení bývají například fanoušci izraelských nebo kurdských týmů. Na dálném východě zase hněv fanoušků vzbuzují údajně podplacené zápasy (Čína) či historické animozity (Japonsko - Čína).

Afrika
Řádění fanoušků, byť poněkud skryté evropským médiím, je v Africe na denním pořádku. Gambie, Senegal, JAR, Ghana - v podstatě téměř v každé zemi, účastnící se fotbalových soutěží, probíhají nepokoje, často přerůstající do ozbrojených srážek s policií či fanoušky oponentů. Za střety je krom fanouškovské rivality často i etnické pozadí.

EGYPT
Fotbalové násilí se v Egyptě a celé severní Africe obzvláště po tzv. "arabském jaru" rozmohlo do nebývalých rozměrů. Zatím poslední fotbalovou tragédií je hrůzné řádění fanoušků Al Ahlí a Al Masrí z 1. února 2012. Po zápase v Port Saídu policie v ulicích posbírala 73 mrtvých.

Jižní Amerika - Argentina
Horká krev Jihoameričanů se nezapře ani při fotbalu, ba právě naopak. Vraždy, napadání rozhodčích i hráčů, bitky mezi fanoušky a nevraživost na život a na smrt, to vše provází fotbal v Jižní Americe a především v Argentině, kde jde o národní sport. Jen v samotné Argentine od roku 1924 v souvislosti s řáděním fotbalových fandů zemřelo na 250 lidí. Naposledy se v této zemi na fotbale řádilo na konci minulé sezony, kdy po sestupu River Plate do druhé ligy zůstaly v ulicích desítky zraněných.

Autor: redakce

clbanner



Videa

Tribuna Sever: 312. derby pražských S


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Výjezd busem za Sparti... 24.08.2024

BLOG: Výjezd busem za Sparti...


BLOG FANOUŠKŮ: Na fotbale v ... 06.03.2024

BLOG FANOUŠKŮ: Na fotbale v ...


BLOG FANOUŠKŮ: Za kulturou n... 15.02.2024

BLOG FANOUŠKŮ: Za kulturou n...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...


Britská nemoc – díl čtvrtý (... 18.01.2012

Britská nemoc – díl čtvrtý (...


Britská nemoc – díl třetí (I... 09.01.2012

Britská nemoc – díl třetí (I...

clbanner
Speciály



Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace