V anglickém tisku se zabývají zvýšeným násilím na fotbalových stadionech. Deníky v Manchesteru přinášejí čtenářům následující popis dění.
Hrozba fotbalového násilí v Anglii je zpátky. Podařilo se nám získat dokumenty policie, která se v poslední době musela vypořádat s nárůstem fotbalových potyček v Manchesteru a okolí.
Rvačky znepřátelených táborů v pubech, potyčky fanoušků v okolí stadionů,napadání pořadatelských služeb a snaha pronášet pyrotechniku na fotbalové utkání. To je výčet, který v těchto týdnech děsí anglickou společnost.
Jeden z nejvážnějších incidentů se odehrál po posledním utkáním minulé sezóny mezi Manchesterem United a West Bromwichem Albion. S hostujícími fanoušky přijely i skupiny spřátelených fanoušků z QPR a Birminghamu. Po utkání zhruba 150 rozzuřených chuligánů domácích překonává policejní zátarasy a útočí na hosty.
Mezi domácími úřadovaly i staré známé tváře z organizace Manchester Red Army, která v minulém století terorizovala města na ostrovech i v Evropě. Další závažný incident se odehrál v prosinci před městským derby City - United.
Zhruba čtyřicítka chuligánů United útočí v noci před utkáním na diskotéku, kde popíjí stejně početná skupina chuligánů City. Během utkání pak dochází k slovním konfliktům obou táborů, hostující stoper Rio Ferdinand je poraněn mincí, kterou po něm hodil fanoušek City.
Po zápase pak dochází k potyčkám mezi policií a fans United. Na záčatku roku pak fanoušci City sprejují okolí Old Traffordu nápisy Mnichov 58, který připomíná leteckou tragédii United.
Další problémy nastaly v Leedsu, kde v rámci FA Cupu přicestovalo 6.000 fanoušků Barnsley. Po utkání zhruba dvě stovky chuligánů unikají z hromadného doprovodu na nádraží a střetávají se zhruba se stovkou fanoušků Leedsu. Vzduchem létají lahve, odpadkové koše, židle a jen díky šťastné shodě náhod nebyl nikdo vážněji zraněn.
Poslední víkendové výtržnosti z Port Vale, kde bylo zadrženo 23 fanoušků při střetech s policií tak potvrzují slova specialisty z anglického policejního komisařství.
Komisař Mark Roberts ze speciálního útvarů na fotbalové násilí připouští, že anglické bezpečnostní složky usnuly v posledních letech na vavřínech a fotbalové chuligánství není zdaleka vyřešeno.
Objevují se nové gangy fotbalových chuligánů, častokrát výborně organizované, rovněž vypršely i tresty mnohým fanouškům, kteří se pravidelně dopouštěli výtržností souvisejících s fotbalem.
Autor: TomášO
|
Sledovat @supporters_cz