Atmosféra, choreografie, organizovaný support a samozřejmě pyro...
Německá Bundesliga toho z pohledu fanouška nabízí opravdu dost. V této nejnavštěvovanější evropské soutěži s průměrem více než 46 tisíc diváků na zápas je k vidění nejen kvalitní fotbal, ale hlavně i skvělá atmosféra, povedené choreografie, pestrý a organizovaný support a v neposlední řadě nechybí ani pyrotechnika.V tomto článků Vám přiblížíme nejzajímavější choreografie, support a momenty z uplynulého ročníku této soutěže.
Kde jinde začít než než u německého mistra - týmu Borussia Dortmund. Prakticky každý domácí zápas Borussie byl vyprodán a proto se tento klub může pyšnit největší návštěvností fotbalových utkání v Evropě. V průměru si na westfálský stadion našlo cestu přes 80 tisíc fanoušků na zápas! Srdce tohoto krásného stadionu tvoří pověstná Südtribüne (jižní tribuna), kde se při zápasech tísní až 25 tisíc fanatiků, kteří vytvářejí svému týmu elektrizující atmosféru.
V uplynulém roku si ultras z Borussie připravili několik povedených choreografií a to jak na domácích zápasech, tak i na venkovních. Asi nejzajímavější pak byly chorea při zápasech proti Arsenalu, Wolfsburgu a na finále poháru v Berlíně, kam přicestovalo až na 50 tisíc žluto-černých fans.
Pozadu však nezůstávali ani ostatní ultras tábory, kteří předvedli také řadu vyvedených produkcí. Jedná se především o tradiční německé týmy - Schalke, Hannover, Stuttgart, Frankfurt, Norimberk, Mönchengladbach, Hamburk, Dráždany, Hertha BSC, Kolín a další.
Podobně jako u nás, tak samozřejmě i v Německu je jakékoliv používání pyrotechniky zakázané. Už dlouhé roky proto Němci bojují za její legalizaci a projektem „Pyrotechnik ist kein Verbrechen“ (Pyro není zločin) poukazují na její bezpečné používání. Zástupci ultras vedli několik jednání s německým fotbalovým svazem (DFB), zatím však bez úspěchu. Ve veřejném průzkumu se pak dokonce ukázalo, že 90% lidí je proti jejímu používání a i na základě toho je stále přísně zakázána. Němečtí ultras se však nehodlají vzdát, bojují dál a i přes vysoké pokuty a bezpečnostní opatření používali pyro v uplynulé sezoně velmi často.
Zajímavá byla také situace v Brémách a v Norimberku, kde fans místních klubů bojovali proti komerci ve fotbalu a za změnu názvu svých tradičních stadionů, které byli přejmenovány podle reklamních společností.
Podle krásných choreografií a skvělé atmosféry při zápasech by se mohlo zdát, že situace na Německých stadionech je pro ultras ideální, ale zdaleka tomu tak není. Policejní šikana, kriminalizace fans, přísné pokuty a zákazy vstupu na stadion ze strany DFB (německý fotbalový svaz) jsou ve srovnání s Českou Republikou daleko častější a přísnější.
V minulém roce byl klub Dynamo Dresden potrestán za nepokoje svých fanoušků při pohárovém zápase v Dortmundu a to vyřazením z domácího poháru pro příští rok. Po odvolání byl trest „zmírněn“ na jedno utkání bez diváků, zákaz výjezdu do Frankfurtu a vysokou finanční pokutou. I přes zákaz výjezdu, pak do Frankfurtu v utajení vyrazilo cca 1000 fanatiků z Dráždan, kteří si zakoupili lístky na jinou část stadionu a společně se pak sešli vedle sektoru hostů.
Další nesmyslné zákazy pak dostávali kluby Hansa Rostock, Kolín, Eintracht Frankfurt a další. Stále větší nenávist vůči DFB pak měla za následek, že se na většině stadionech nesly i přes velkou rivalitu soupeřů společné chorály proti německému svazu – Scheiß DFB (Jebat DFB).
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Sledovat @supporters_cz