Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).
Když jdete na fotbalový zápas, očekáváte určitý servis. Jde o zcela základní věci, jako že si budete moct sednout nebo stoupnout, kam si koupíte vstupenku, nikdo vás nebude ohrožovat, budete mít možnost zakoupit si občerstvení a budete moci i kdykoli odejít, kdyby vás utkání přestalo bavit. Zkrátka očekáváte podobné běžné věci, jako když se jdete podívat na pouť, do muzea, na závody nebo dokonce do divadla, tedy když se budete řídit pokyny pořadatelů či organizátorů, nenastane pravděpodobně žádný problém. Na většině českých fotbalových stadionů to už tak i chodí, ale každý takový stadion má jedno místo, které se od zbytku liší – a nejde jen o tradičně špatný poměr nejhorší výhled vs. nejvyšší cena vstupenky. Na tomto místě s vámi zacházejí naprosto odlišně než na zbytku stadionu, vaše základní občanská práva jsou okleštěna na minimum a o servisu je lepší nemluvit. Tím místem je sektor hostí.
Fanoušci, kteří pravidelně cestují podpořit svůj tým na hřiště soupeřů, vědí, že každý sektor pro hosty má svá specifika. Některé sektory mají lepší a některé horší pověst a některé mají dokonce povést takovou, že bývají důvodem, proč se na zápas vůbec nevydat. Určujících faktorů je několik – například kvalita výhledu a celkové prostředí sektoru (na hřiště koukáte přes mříže nebo hustou síť, sektor je plesnivý a špinavý, chybí občerstvení). Z tohoto pohledu se v současnosti mezi nejhorší řadí Jihlava, Hradec a Brno, bývala to Plzeň. To je ale pouze problém stavebních úprav a výrazně se vše zlepšuje.
Největším problémem ovšem je přístup pořadatelů, kteří bývali agresivní a s oblibou vyvolávali konflikty s vědomím toho, že dojde-li v sektoru ke rvačce, policie se nebude nikdy ptát, kdo ji rozpoutal a bude na jejich straně. Vyhlášení tak bývali pořadatelé na Bohemce, spartě, Kladně či v Liberci. Jak ukázal náš poslední zápas, pořadatelé se pořád vyžívají v agresi v Olomouci a zdá se, že také v Karviné. Nutno říct, že i tento problém se výrazně zlepšuje, i když samozřejmě incidenty nejspíš nikdy úplně nevymizí.
.
Dalším faktorem je pak to, co musíte udělat, abyste mohli vstoupit do sektoru hostí. Zde panuje největší rozdíl mezi sektory pro domácí či neutrální fanoušky a sektory pro hosty. Vstup do sektoru hostí a odchod z něj bývá provázen nejrůznějšími často nesmyslnými procedurami. Svého času se například v Plzni muselo pro vstup k hostím nadýchat na alkoholtesteru méně než 0,2 promile a pořadatelé prohmatávali i dlouhé vlasy, zda tam není něco schovaného. V Mladé Boleslavi byl zakázán vstup s papírem v jakékoli podobě, takže chtěli-li jste vstoupit do sektoru hostí s knihou či novinami, nebylo vám to umožněno. V Liberci prohledávali pořadatelé tak důkladně, že vás u toho celého nadzvedli a protřepali a notoricky známá byla praxe, se kterou přišli v Jihlavě a praktikovali i na Slovácku, v Liberci a na spartě, kdy nutili hostující fanoušky se i v mrazech zouvat. Většina těchto praktik zarážela svou nesmyslností a bylo očividné, že jejich skutečný smyslem bude spíše odradit fanoušky od návštěvy sektoru hostí. Opět je ale nutno říct, že se to v poslední době výrazně zlepšuje, a pořadatelé zjišťují, že když jednají s fanoušky jako s lidmi, většinou se jim to vrátí v podobě minimálních problémů.
Dosud jsme mluvili výhradně o odstrašujících praktikách klubů a pořadatelů, ale co když je tím původcem nesmyslných praktik, často na hraně zákona, instituce, která má na dodržování zákona dohlížet, tedy policie? A tím se dostáváme k
vítězi pomyslné soutěže o nejhorší divácký zážitek (nejen) v sektoru hostí, kterým je Zbrojovka Brno a její stadion. Zde v posledních letech pravidelně nacházíme všechny nešvary, které jsme doposud zmiňovali. Odpudivý sektor pro hosty s příšerným výhledem stejně jako úrovní servisu a občerstvení. Agresivní pořadatelé, kteří v minulých letech několikrát bezdůvodně napadli fanoušky Slavie u vstupu do sektoru, díky čemuž Slavie už roky monitoruje příchod do brněnského sektoru hostí, aby své fanoušky ochránila a navrch čím dál více arogantní a nesmyslné počínání policie.
Jak to vypadá, když se chcete v Brně vydat do sektoru hostí, si ukážeme na příkladu naší poslední návštěvy z minulého týdne. Začněme tím, že policie vždy uzavře několik bloků dvou ulic přilehlých ke vstupu do sektoru a pouští tam pouze fanoušky Slavie, obvykle ještě po kontrole občanky. Na českých stadionech naprosto neobvyklá a nutno říct, že i nesmyslná praxe. V Ostravě, na spartě, Olomouci ani nikde jinde se k ničemu takovému nepřistupuje. Navíc samotný vstup do sektoru hostí se nachází na konci cca 200metrového koridoru, takže uzavírat ještě okolní ulice je absurdní. Neméně absurdní je i to, že před a po zápase nejsou do uzavřených ulic pouštěni ani místní, kteří zde bydlí. Běžným obrázkem jsou tedy důchodkyně čekající za mobilními ploty střeženými těžkooděnci, které policie odmítá pustit domů. Při vstupu do „zakázané zóny“ jsou navíc fanoušci upozorňováni, že dovnitř vstupují na vlastní nebezpečí.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Sledovat @supporters_cz