Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping). Tento text jsem se rozhodl sepsat jako přímou polemiku s textem blogu, který na tomto webu nedávno vyšel. S onou směsicí pocitů a dojmů se dá v lecčem souhlasit. O tom, že (nejen český) fanoušek je v konceptu moderního fotbalu pátým kolem u vozu je bohužel pravda pravdoucí. Nicméně autor žije v jednom základním životním omylu. Křečovitá snaha o byznys, "slušné prostředí" na fotbale a eliminace vlivu fanoušků jde ruku v ruce se snahou omezit svobodný projev na stadionech. Respektive se snahou vnutit celé fotbalové obci ideu multikulturalismu a naprosto eliminovat veškeré národní cítění. A to zejména v zemích bývalého východního bloku, kde za každý bafuňářům nepohodlný projev jsou udělovány velmi přísné tresty.
Není žádným tajemstvím, že v našich zeměpisných šířkách bylo vždy fanouškovství spjaté se vztahem k národu, s patriotismem a úctě k tradicím a předkům. Připomeňme účast balkánských fanoušků v prvních liniích válek za svoje země, účast polských fanoušků při protivládních nepokojích jak za komunismu, tak za "demokracie" a například nejnovější příklad ukrajinských fans v dobrovolnických praporech na východě země při bojích se separatisty. Konkrétně v České republice můžeme zmínit účast fotbalových fans při nepokojích na litvínovském sídlišti Janov v roce 2008.
Nyní přichází "uprchlická" krize. Ti, kteří nepokrytě konzumují informace z masmédií, jsou každý den informováni o davech chudáků prchajících před válkou. Ti všimavější, co se dívají pod pokličku vidí, že prchají zejména mladí muži ve věku 20-30 let. Místo aby bránili svoje země přichází do Evropy na pozvání mocných, kteří tak programově mění populaci svých států. "Podpultové" zprávy o rostoucím počtu loupeží, znásilnění a vražd ze strany těchto chudáků jsou dnes již vcelku dostupné. Tvrdá jádra fanoušků bývají k masmédiím a mainstreamu přirozeně kritická a tak se není moc čemu divit, že se z tribun stalo jedno z míst, kde má své místo odpor proti imigraci a fanoušci jsou avantgardou tohoto odporu.
Současný odpor proti "uprchlické" krizi proto není překvapující a pramení v zásadě ze dvou důvodů. Jedním z důvodů je naše jiná mentalita oproti západoevropské fanouškovské scéně. Fanoušek ze západních zemí je ve většině případů zpracován pány z UEFA. Souvisí to s dlouhotrvajícím tlakem na prostředí fotbalu, "slušné" a multikulturní. Druhým důvodem je zcela nepokrytý politický diktát ze strany UEFA. Akci Euro ze vstupenky na "uprchlíky" není od věci nazvat jako nehoráznost. Solidarita má několik základních prvků a ten hlavní je dobrovolnost. Kdo chce, ať přispěje. Proč ale musí přispět všichni kdo jdou na fotbal? Ptal se někdo fanoušků na jejich názor? Ne. Tak ho vyjádřili sami.
Často se diskutuje téma politiky na fotbale. Kdo ale ponejvíce svýmu kampaněmi politiku do fotbalu zanáší? Opět UEFA a svazy pomocí kampaní proti rasismu a v křížovém tažení za ideál multikulturalismu. Na stadionech je to v podstatě jediná povolená ideologie, každý opoziční názor je tvrdě trestán pokutami a zavřenými stadiony. FARE a podobné kampaně jsou multikulturním nátlakem ve fotbalovém prostředí, navazuje však na celkovou atmosféru mainstreamu. Český fanoušek řekl ne. Měl by být za to označen za konformistu a přizdisráče? Co je větším rebelstvím a nonkonformismem než postavení se diktátu? Kdo je větší rebel, německý multukulturně zmanipulovaný fanoušek vítající uprchlíky s podporou byznysmenů a politiků, nebo ten český stavící se proti a riskující pokutu nebo vězení? Ať čtenář posoudí sám.
Autor: Blog
|
Sledovat @supporters_cz