o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Armada – zemři, ale nikdy to nevzdávej

středa, 29.08.2012 - přejít do komentářů
Členové Armady umírali ve válce, pro svůj klub dýchají i po smrti
/titleImg/armada-zemri-ale-nikdy-to-nevzdavej/1/4306.jpg?width=570

Historie

Chorvatská scéna nezahrnuje jen Torcidu či Bad Blue Boys, jsou zde k vidění také další uskupení, která stojí za řeč. Jedním z nejkvalitnějších je Armada, která působí ve městě Rijeka.

Armada je fotbalovou ultras skupinou, která je přidružená k místnímu klubu HNK Rijeka. Členové Armady však pravidelně navštěvují také další sporty, které jsou ve městě populární. Na podporu tohoto uskupení se tak mohou těšit házenkáři RK Zamet, vodní pólisté Primorje EB či basketbalový KK Kvarner.

Jméno Armada bylo skupině přiděleno v roce 1987 v jednom z barů rijeckého nákupního centra, který nesl název Ri. Prvním zápasem, na kterém byla přítomna Armada oficiálně, bylo finále jugoslávského poháru proti Hajduku Split. Duel se odehrál v Bělehradě v květnu 1987. Největší rivalové jsou příznivci Torcidy, Bad Blue Boys a Kohorty Osijek.

Při domácích zápasech se schází Armada na západní tribuně stadionu Kantrida, odkud hodně divoce podporují svůj klub. Pravidelně jsou na stadionu v Rijece viděny choreografie a také pyroshow.

Motta Armady jsou zcela nasnadě - Sami protiv svih – sami proti všem, nebo Krepat, ma ne molat – zemři, ale nikdy se nevzdávej.

Oficiálním maskotem Armady je pak populární žralok.

Po celé Rijece i přilehlém okolí pak mohou lidé vidět spoustu nástěnných maleb a graffiti, které odkazují na lásku ke klubu.

Tradicí Armady jsou také každosezónní plavby loděmi na stadion Kantrida. Příznivci se scházejí ve městě Lovren, které leží 30km od Rijeky. Zde vytahují své čluny, plachetnice a další typy lodí a plují až přímo do Rijeky. Celkem se vždy konají dvě takovéto plavby za sezónu.

Rivalita

Největší rivalitu mají fanoušci Armady s Torcidou ze Splitu. Po rivalitě Torcidy a BBB je druhá největší v celé zemi. V současné situaci, kdy mají BBB bojkot, je však tzv. Adriatické derby mezi Rijekou a Splitem považováno za vůbec nejvypjatější zápas v Chorvatsku. Ten z týmů, který skončí v tabulce výše, je pak neoficiálně korunován „králem moře“.

Dalším nepřítelem Armady jsou pak lokální rivalové z Puly. Ultras skupina, které v Pule existuje, nese název Démoni. Pokud se potkají tito dva soupeři, skončí to vždy bitkou, a to jak v ulicích, tak na stadionu.

Vrcholná léta Armady přišla se začátky 90. let. Armada byla s přehledem nejlepší a nejsilnější skupinou v celém Chorvatsku. Pak ovšem vypukla občanská válka, která změnila poměry. 60% členů Armady zahynulo na frontě, nutno podotknout, že všichni členové Armady, kteří se účastnili občanské války, narukovali zcela dobrovolně. Prakticky celá hlavní skupina Armady, která čítala stovky jedinců, zahynula ve válce. Také proto do dnešních dnů nese největší skupina uvnitř Armady jméno Bojna – v překladu Muži z fronty. Dalšími velkými skupinami, které sdružuje Armada, jsou Lovran, Matulji, Kantrida, Turnic a Grobnik. Názvy jsou odvozeny od jmen čtvrtí.

Památný zápas, kde se střetli Srbové a Chorvaté se odehrál 13.května 1990 v Záhřebu. Dinamo Záhřeb přivítalo Crvenou Zvezdu. Zde můžete vidět, jak vypadá absolutní nenávist! Přestože toto nebyl zápas Rijeky, přesto se jedna z hlavních skupin Armady vydala do Záhřebu. Doslova si proklestila cestu na stadion, kde sebrala skupině Delije vlajky a transparenty. Tento čin se nevytratil z myslí fanoušků dodnes, a právě díky němu přetrvává respekt k Armade také u členů BBB a Torcidy! 


Jak silná byla Armada v 90. letech se můžete podívat na tomto hodně nekvalitním videu. Je v něm zachycen vůdce Grobarů z Partizanu, který doslova říká: myslím si, že když jsem přežil zápas v Rijece, budu žít už věčně. Bylo to jako válka:


Video ze zápasu, který Rijeka prohrála 0-3! Přesto to na stadionu vypadalo zcela opačně! Fanoušci Rijeky fandili, jako by vyhráli ligu. Všechno si můžete prohlédnout na videu. Neutichající support se nese dlouho po zápase. Národní hrdost je více než prohra ve fotbale.


Střety mezi Armadou a Demonama z Puly na dálnici: 


Rijeka – Hajduk 1988:

V roce 1999 došlo k roztržce mezi Rijekou a Dinamem Záhřeb, která zasáhla fanoušky obou klubů. Šéfem ligy byl předseda Dinama Zlatko Canjuga, jehož mafiánské praktiky byly pověstné. Podplatil celou řadu rozhodčích, kterým vyhrožoval, aby odpískaly zápasy v neprospěch Rijeky, která měla silný tým. Vládcem chorvatské ligy tak bylo neomezeně Dinamo. Od té doby začal bojkot fanoušků v Rijece, ale také v Záhřebu.

Prokazatelně zmanipulován byl zápas Rijeky s Osijekem, kde pomezní rozhodčí odpískal asi 50 ofsajdů, neuznal 3 regulérní góly: 

Specifickou věcí na stadionu Rijeky je odpálení pyra vždy v 60. minutě. Poté spustí fanoušky chorál, ve kterém se odkazuje na to, že byli narozeni v 60. minutě.

Rijeka a národní tým

Fanoušci Armady jsou spolu s BBB nejpočetnější skupinou, která chodí na zápasy národního týmu. Na všech zápasech jsou vidět vlajky s logem Armady. Prakticky všude jsou také incidenty s domácími fanoušky. Nejostřejší jsou pak samozřejmě zápasy se srbským týmem, a to na všech frontách, nejenom ve fotbale.

Situace v Chorvatsku je stále taková, že všichni nenávidí Srby, a to nejenom fanoušci, ale všichni obyvatelé Chorvatska. Situace se pomalu zlepšuje, ovšem stále uplynula teprve krátká doba od konce občanské války.

Armada doma a venku

Domácí zápasy Armady navštěvuje mezi 4000-7000 lidmi. Na zápasy proti Hajduku, Dinamu Záhřeb a Osijeku je samozřejmě vyprodáno. Kapacita stadionu Kantrida je 14 000 míst. Všechno záleží na momentálním rozpoložení celého klubu a bojkotech.

Na venkovní utkání se s Armádou vypraví od 200 až po 5000 fanoušků v závislosti na atraktivitě soupeře a vzdálenosti.

Nenávist se Srby

Minulý rok probíhalo v Srbsku mistrovství v házené. Osud tomu chtěl a potkali se Srbové s Chorvaty. To nemohlo ujít pozornosti velkých táborů v Chorvatsku. Na zápas se vydaly stovky členů Armady, Torcidy a BBB. 500 fanoušků bylo hned na hranicích vráceno zpět do Chorvatska. Chorvatští fanoušci pak byli v Bělehradě pobodáni nožem i sekerami. Dokonce bylo zapáleno i několik aut s chorvatskými poznávacími značkami. Články a videa - zde -, - zde - a - zde -

UEFA se jakkoli bránila možnému střetu chorvatského a srbského fotbalu. Kvalifikační los však byl nemilosrdný. O mistrovství světa v Brazílii si to rozdají Srbové a Chorvati spolu ve skupině. UEFA zvažuje, že zápasy se budou konat úplně bez fanoušků. Odhlasováno zatím nic není a bude velmi zajímavé sledovat, jak celá situace dopadne.

Na Australian Open asi netušili, jak dopadne setkání Srbů a Chorvatů a to je jenom tenis, sport pro elegány 


O scéně na Balkáně pojednával také jeden z dílů Hooligans – zákon tribuny Balkán 

Navštivte stránky Armady, kde naleznete všechny další informace, bohatou fotogalerii, kde uvidíte další spoustu graffiti, tetování, fotek a videí ze zápasů http://www.armada-rijeka.hr

Speciální poděkování za poskytnutí informací a materiálů patří Mat Teovi.

Special thanks for providing informations and materials goes to Mat Teo.

Autor: RadekN

clbanner



Videa

Tribuna Sever: 312. derby pražských S


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Výjezd busem za Sparti... 24.08.2024

BLOG: Výjezd busem za Sparti...


BLOG FANOUŠKŮ: Na fotbale v ... 06.03.2024

BLOG FANOUŠKŮ: Na fotbale v ...


BLOG FANOUŠKŮ: Za kulturou n... 15.02.2024

BLOG FANOUŠKŮ: Za kulturou n...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...


Britská nemoc – díl čtvrtý (... 18.01.2012

Britská nemoc – díl čtvrtý (...


Britská nemoc – díl třetí (I... 09.01.2012

Britská nemoc – díl třetí (I...

clbanner
Speciály



Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace