160 až 200 milionů korun by měl stát kamerový systém, který bude hlídat fotbalové fanoušky na stadionech. Připravit se podle všeho navíc můžeme na celoplošný adresný ticketing. Jestli se ptáte kdy? Tak podle aktuálně.cz již od příští sezony...
Nový systém má z hlediště od příští sezony vytěsní ty jedince, které pořadatelé na ligových zápasech kvůli jejich chování vidět nechtějí. "Aby to celé mohlo fungovat, musíme zavést adresný ticketing," říká Miroslav Platil, bezpečnostní expert Fotbalové asociace ČR. "A já bych si představoval, že v optimálním případě bude celý ten proces podpořen i kontrolou biometrických údajů," pokračuje v článku na serveru aktuálně.cz
Cena tohoto systému se na jeden stadion má pohybovat kolem 10 milionů Kč.
"Se vším všudy by se náklady na tento systém, který by propojil všechny ligové stadiony a uměl by online srovnávat kamerové záběry s biometrickými údaji v naší databance problémových osob, měly pohybovat mezi 160 až 200 miliony korun. Ze svých prostředků to bude částečně hradit fotbalová asociace, počítáme také s příspěvkem ministerstva školství. Rozhodně se to celé nesmí zastavit kvůli tomu, že by na to nebyl dostatek peněz," zdůrazňuje Platil.
Vše se rozhýbalo po březnových událostech při zápase mezi ostravským Baníkem a pražskou Spartou.
"Tohle už nechci na českých stadionech nikdy vidět," hřímal ministr školství Marcel Chládek a společně s předsedou FAČR Miroslavem Peltou, ale i Milanem Chovancem, ministrem vnitra, začali konat.
Nový systém tak nejspíš navýší počet zákazů vstupů, který momentálně čítá 160 osob.
"V současnosti má asi 160 osob v republice od soudů pravomocně uložený zákaz návštěvy fotbalových utkání. To by měl být základ naší databáze. A ta se postupně bude rozšiřovat. Nyní je běžné, že kluby vyvádějí fanoušky třeba kvůli opilství. Nově jim v roli pána domu budou moci sdělit: Chlapče, zpytuj svědomí, tebe teď tady tři měsíce vidět nechceme. Jeho osobní údaje, v optimálním případě i biometrické, se vloží do naší databáze - a díky tomu, se pak ten člověk nedostane na žádný ligový stadion v republice," plánuje Platil.
"Oni se pak asi stejně půjdou vybít někam jinam, ale pro nás je důležité, že to nebudou dělat na fotbale," říká bezpečnostní expert FAČR.
Do konce září chce FAČR zfinalizovat svoji komplexní představu o nových opatřeních a předat ji k připomínkám ministerským resortům a policii.
"Čas utíká rychle. Až si řekneme, co přesně chceme, vyhlásíme výběrové řízení na jednotného dodavatele těch kamerových systémů. Nabídek jsme dostali obrovské množství, bude z čeho vybírat," nebojí se Platil.
Ten by přivítal, kdyby celou operaci podpořil i speciální zákon o sportovních utkáních. "Pořád nám všichni předhazují, jak už v jiných zemích tu bezpečnostní otázku vyřešili a my pořád ne. Ale když se na to podíváte blíž, vždycky zjistíte, že základ je v legislativním prostředí," dodává na webu aktuálně.cz Platil.
Článek je krácen, celé jeho znění si můžete přečíst zde.
Autor: VíťaB
|
Sledovat @supporters_cz